Ez lesz a vége: Orbán Viktor meghatottan hajt fejet Magyarország
emléke előtt
Magyarország igazi szociális állam már most, pedig hol vagyunk még a három-négy ciklus alatt kiteljesedő NER minden területet átfogó eredményességétől. Amíg pénz nincs, megtestesül legalább a szándék. Senkit nem hagynak az út szélén.
Minden csak kreativitás kérdése: be kell írni az alkotmányba, hogy a gyerek köteles eltartani a szüleit, s máris megoldódott egy feszítő társadalmi probléma.
Felül kel vizsgálni a rokkantak állapotát, hiszen az átkos "emútnyócévben" tömegesen soroltatták magukat pénzért zsíros jövedelemmel járó rokkantsági fokozatba az orvossal. A gyanú árnyéka mindenkire rávetül, s aki nem hajlandó alávetni magát a vizsgálatnak, az maga állítja ki a saját bizonyítványát. Csaló ő, s nyilván további szankciókra is számíthat, ez csak idő kérdése. A szociális ellátásra fordítandó összegből pedig, lám, megtakarítani is lehet.
A törvényhozás hétfőn döntött a vakok és a fogyatékossággal élők támogatásának növeléséről. Az ezzel kapcsolatos MTI-hír természetesen ezt emeli ki, az intézkedésből ez marad meg mindenkiben lényegi információként, ezt tükrözik az egyes szerkesztőségeknek a cikkhez adott saját címei is. Pedig a tudósításban van néhány kurta-furcsa mondat, amely más lényeges változtatást is jelez, igaz, ez már nincs kifejtve.
Íme:
Mivel az Országos Fogyatékosságügyi Tanács működését a jövőben kormányrendelet szabályozza, a jelenlegi tanácstagok megbízatását a jogszabály szeptember 30-ai hatállyal megszünteti.
A módosítás hatályon kívül helyezi az akadálymentesítésre vonatkozó, már lejárt határidőket. A jogszabály új határidőket nem rögzít, a jövőben az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának ütemezése az Országos Fogyatékosságügyi Program része lesz.
Egyedül a Népszava írta meg (mert láthatóan előre készült a témára), hogy az intézkedés ellen a szakmai civil szervezetek tiltakoztak, s hívja fel a figyelmet annak jelentőségére, hogy az akadálymentesítésre vonatkozó, már lejárt határidőket most eltörölték, újak pedig nincsenek.
(Azt már én teszem hozzá, hogy karnyújtásnyira vagyunk attól a helyzettől, hogy majd a rendeleti úton kinevezett új tanács irányításában dolgozó apparátus állapítja meg, hogy ki a vak. Nyilván az, aki megfelelő számú kopogtatócédulát hozott, esetleg igazoltan legalább két alkalommal átesett rajta fideszes vagy KDNP-s országgyűlési képviselő felesége.)
Ugyancsak hétfőn, a Parlament épületének egy szegletében ülésezett a törvényhozás Fogyasztóvédelmi Bizottsága. A tanácskozásról kizárólag az MTI tudósítását leltem fel, nyilván más szerkesztőség képviselője nem volt jelen. Pedig amiről szó volt, az milliókat érint - méghozzá súlyosan.
A hír első mondata pozicionálja a változást, meghatározza, hogyan értékeljük azt. Nyilvánvaló, hogy a döntés értünk születik majd:
Jogszabály-módosításokat dolgozott ki a Belügyminisztérium a temetési költségek csökkentésére, a koncepció része egyebek mellett a szociális temetés bevezetése a rászorulók részére, az összehasonlíthatóság érdekében pedig kötelezővé tennék a temetkezési szolgáltatói árak közzétételét, és szigorítanák az urnák hazavitelét - hangzott el az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottságának hétfői ülésén.
Eddig ugye úgy volt, hogy a hozzátartozó kérhetett temetési hozzájárulást az önkormányzattól, ha anyagi helyzete miatt nem tudta eltemetni a halottat. A támogatás a temetés költségeinek 10 százalékától 100 százalékig terjedt, de természetesen nagyon szigorúan meg kellett felelni annak, hogy rászoruló legyen az illető.
Most új, "választható" alternatíva készül:
A szociális temetés koncepciójáról Prutkay János, a Belügyminisztérium szakértője kiemelte, hogy a rászoruló hozzátartozók számára szabadon választható, ingyenes alternatívát teremtenének. A temető fenntartója köteles lenne külön parcellát kijelölni a koporsós vagy urnás szociális temetkezési helyek számára, az állam pedig a kellékeket (koporsó, urna, sírjel) biztosítaná. A szociális temetés feltétele lenne, hogy az eltemettető vagy az általa felkért személy vállaljon személyes közreműködést a temetés során. Ezek közé tartozik egyebek mellett az elhunyt felöltöztetése, a sírhely kiásása, a ravatalozás, búcsúztatás, illetve a koporsó, urna leengedése, behantolása.
Ez most még "választható", de ne legyenek kételyeink, az önkormányzatok anyagi helyzetét tekintve hamarosan ez lesz az egyedüli megoldás.
Egyedül maradt idős néni lemosdatja halott férjét, felöltözteti, elmegy a temetőbe, kiássa a sírt, odaviszi és leengedi a koporsót a két kezével, majd betemeti a sírgödröt. Esetleg úgy, hogy benne is marad.
Életszerű.
Kalákában is lebonyolódhat majd a végtisztesség - új magyar folklórelem! (Ámbár, ha a néninek sok családtagja, ismerőse lenne, csak összeadnák a pénzt a temetésre.)
Aki mostanában temetett családtagot, tudja, hogy az kész anyagi csőd.
Nem véletlen, hogy sokan a hamvasztást választják, és az urnát hazaviszik, most már gyakorlatilag tömegesen. Mind azt mondják, szeretnék, ha az elhunyt hamvai a közelükben lennének. Valójában ez a legolcsóbb kegyeleti "megoldás".
Na, most a pozitív felhanggal tálalt hír szerint ennek is vége lesz a készülő jogszabály szerint.
Csak akkor lehet majd hazavinni az urnát, ha erről korábban az elhunyt végrendelkezett. Tisztelettel kérdezném, tudja-e mindenki, hogy egy végrendelethez ügyvéd kell? Mit is szokott kérni az ügyvéd már akkor is, ha csak szépen köszön nekünk? Nem jut eszembe..., ja, persze, pénzt!
Apjuk tehát, mielőtt meghal, gyorsan végrendelkezik sok pénzért, hogy Anyjuk hazavihesse majd az urnát. Jah.
Életszerű.
Egyébként tetszik a Kurír által adott elnevezés: "önkiszolgáló temetés". Beszédes, benne van az egész magyar helyzet lényege. Bizony, mi magunk ástuk meg a saját sírunkat ezzel a kétharmaddal. Tökéletesen működő vámpírrendszer létrehozásához adtuk a nevünket (szavazatunkat), ha nem is személy szerint mindenki, de sajnos éppen elegen ahhoz, hogy folyamatosan, napról napra szívják ki a vérünket ezek a vámpír-elvtársak. Megadóan tarjuk fejünket a guillotine alá, örömködve olvassuk a pozitívan tálalt, de valójában életünket megkeserítő intézkedések híreit.
Élőhalottak vagyunk.
Az utolsó 100 komment: