Hát elérkezett. Itt van, nem is lehetett másra számítani. Most, hogy a közszolgálati média fő funkcióit tekintve gyakorlatilag megszűnt létezni, a kereskedelmi televíziózás és rádiózás így vagy úgy zsebben, már csak egyetlen "platformot" kell valahogy kiiktatni, a túlságosan nagypofájúak fő terepét, az internetet.
A médiatörvény kapcsán tett próbálkozás kudarcba fulladt, még csak név szerint sem lehet regisztrálni, kik olvassák egykori rendszerváltó politikusaink fejére, hogy mit ígértek, honnan jöttek és mi lett belőlük.
Nézzük akkor a gazdasági kényszert. Ha adózni kell az internetezés után, akkor a dolog jelentősége rohamosan csökkenni fog. Az elszánt bloggerek nyilván nem vonulnak vissza, de olvasóközönségük megcsappan, hiszen a megszorítások ellen következetesen harcoló kormány áldásos tevékenysége nyomán ma már sok családnál úgy vetődik majd fel a kérdés: internet, vagy gépsonka hetente kétszer vacsorára.
Rögzítsük tehát a tényt: Magyarország mai helyzetében az internetadó nem pusztán gazdasági kérdés, hanem a szólásszabadság korlátozása (is)!
Mai posztunkat egy tiltakozó levéllel zárjuk, meglepő a gyorsaság, amellyel Nyitrai Zsolt fideszes netguru (jóelőre) tiltakozott a tervezett internetadó bevezetése ellen.
Tisztelt Miniszter Úr!
A napokban megint olyan hírek keringtek az internetes szakmai közösségekben, hogy a kormány annak ellenére nem tett le az internetadóként elhíresült kulturális járadékról, hogy a nyilvánosság előtt Önök szavukat adták: internetadó márpedig nem lesz. Nos, szakmai közösségekben az a hír járja, mégis lesz, csak másként. Az a hír járja, Önök az internetadó ötletének nyilvánvaló kudarca ellenére most erővel, hatalmi szóval, nyomásgyakorlással, különböző háttértárgyalásokon kívánják rávenni a szolgáltatókat és a civil szervezeteket arra, hogy adják össze az internetadóból várt pénzt.
Önként és dalolva.
Miniszter Úr!
Választ várok arra a kérdésre, hogy mit terveznek megint. Tényleg azt tervezik-e, hogy a szolgáltatókkal és a civilekkel aláíratnak az internetadóhoz kötődő megállapodásokat?
Miniszter Úr!
Mindannyian jól tudjuk, hogy a szolgáltatásokért ki fizet: a vásárló, azaz a fogyasztó. A hazai piaci versenyben egyetlen szolgáltató sem fogja ezt az újabb sarcot benyelni, hanem mindenképpen át fogják hárítani a fogyasztókra.
Miniszter Úr!
Az internetadó - legyen nyílt vagy akár burkolt -, teljességgel elfogadhatatlan.
Hazánkban a digitális írástudatlanság óriási méreteket ölt, vannak térségek, ahol nemhogy internet, de számítógépek sincsenek az otthonokban. Egy ilyen országban az internetadó bevezetése nemcsak az internet szellemiségével ellentétes, de végzetes hiba is; egy országban, ahol még mindig kevesen férnek hozzá a világháló szolgáltatásaihoz, ezzel a hibás döntéssel még lassúbb lesz az internet elterjedése. Márpedig a növekedés mindannyiunk érdeke: a felhasználóké és a nyomás alatt tartott szolgáltatóké egyaránt.
Tisztelt Miniszter Úr, arra kérem, a rossz logikájú, hibás koncepciójú internetadó-tervezetet végleg vonják vissza; annak nyílt és burkolt formáját egyaránt! Ne kényszerítsék bele a szolgáltatókat és a civil szervezeteket olyan megállapodásba, ami miatt a végén úgyis a fogyasztók fizetik a számlát!
Tisztelettel:
Nyitrai Zsolt
országgyűlési képviselő,
a Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportjának vezetője
(2008. június 11.)
FRISSÍTÉS
Nyitrai Zsolt személyes facebook-oldalán szombaton 15 óra körül jelent meg a következő bejegyzés:
"Biztos vagyok benne: internetadó nem lesz."
Az utolsó 100 komment: