Sok szomorúságot és még több vidámságot okozott a doktori-Daktari-sorozat az elmúlt hónapokban, különösen az utóbbi néhány napban. Most emeljünk kalapot azok előtt, akik reménységet adtak mindannyiunknak, talán mégsem kell elmenni ebből az országból.
A magyar sajtóról van szó. A médiáról, a sajtómunkásokról, színre, fajra, felekezetre és világnézetre való tekintet nélkül. Doktortalan Schmitt Pál levitézlett köztársasági elnök ügyében olyan teljesítményt nyújtott ez a kivéreztetett, tönkretett, szellemileg és szakmailag megnyomorított értelmiségi "kaszt", amire az utókor méltán fog büszkeséggel emlékezni!
Természetesen nem az amatőr, félprofi vagy profi bloggerekről beszélek, nem csak róluk - bár valószínűleg a "blogtörténészek" is mérföldkőként rögzítik majd ezeket a napokat.
A tömegkommunikáció minden területén csőstül tolultak elénk a példák, hogy így is lehet. Ilyen vehemenciával, ilyen elkötelezett igazságkereséssel, ilyen precizitással, ilyen mértéktartással (igen: mértéktartással), ilyen alázattal és ilyen szakmai hitelességgel. (Tiszteletlenség a "természetesen" főleg közszolgálati kivételnek...)
A magyar sajtó a rendszerváltás óta vegetál. A politika bedarálta, a piac rágatlanul keresztbe lenyelte és kiokádta újra meg újra. A közönségigény is megváltozott, a bulvár háttérbe szorította az értelmes gondolatokat, s ma már a politika is a hiteltelen média kegyét keresi, mert tudja, azt olvassák sokan, annak van igazi hatása. A politikai-közéleti újságírás értéke folyamatosan zuhant, maguk a szerkesztőségek is átalakultak, jórészt a politika közvetlen befolyása alá kerültek - és nem csak a közszolgálat területén.
Régi-régi szakmai szabályok felejtődtek el, elvi megközelítéseknek lett annyi. Az ember már joggal hihette azt, hogy a leírt szónak, a kamera előtt elmondott mondatnak semmilyen hatása nincs, mert a hitelessége is nulla. A sajtó teljesen elvesztette azt a szerepet, amit közvetlenül a rendszerváltást megelőző időszakban és 1989-90-ben betöltött. Ne legyen félreértés: ez (többnyire) nem politikacsináló funkció volt, hanem a társadalomnak, a politikának becsületesen, kérlelhetetlenül, megvesztegethetetlenül tükröt mutató szerep.
És most jött ez a Schmitt-ügy. Korábban is megjelent egy-egy leleplező, oknyomozó riport, én e téren szakmailag sok szempontból nagyra becsülöm a sajnos napi politikai érdekeket (is) kiszolgáló Célpontot, de végig voltak műhelyek a "másik oldalon is", amelyek időnként megmutatták, hogy mi (lehet) a sajtó szerepe a mai világban.
De ami a kisdoktori ügyében történt, az katarzissal ér fel. Már maga a szándék is, az, hogy mindenki megértette, itt most nem babra megy a játék, az ország becsületéről van szó! A magyar sajtó felébredt Csipkerózsika-álmából, elővette legjobb hagyományait, hozzátette a korszerű netes világ megsemmisítő csapásokra képes eszközeit, és kiderült, hogy ezzel szemben védtelen a hatalom. A hazugság, a csúsztatás, a félrevezetés, a saját korábbi állásponttal szemben homlokegyenest ellentétes "aktuális" megnyilatkozás leleplezhető. Vizuálisan láthatóvá válik a sunnyogás, az önző politikai szándék, de még az ostobaság is.
Mai politikai vezetőink a szocializmusban szocializálódtak. Ez rányomja bélyegét a sajtóhoz való viszonyukra. Tudják ők, hogy a sajtó a demokráciákban szabad, értik ezt, szavakban nincs is kifogásuk, csak a konkrét napi gyakorlatban viselkednek megyei pártbizottsági titkárként. Ugyanolyan kényurak, mint az akkoriak, akik nem is nagyon értették, hogy mi a helyzet az országban, mert elsősorban hangulatjelentésekből tájékozódtak. (És most döbbenten szembesülnek azzal, hogy néha valódi kérdésekre kell válaszolniuk, ezért aztán inkább igyekeznek úgy intézni, hogy ne kerülhessenek ilyen kellemetlen helyzetbe...)
A magyar sajtó most visszaszerezte becsületét, a nyugati mércével is kiválóra értékelhető (igazi summa cum laude) teljesítmény konkrét, közvetlen eredményhez vezetett, s mintegy járulékos következményként talán észhez téríti a politika szereplőit (mindkét oldalon!), akik egész jól megszokták már az újságírókkal szembeni lekicsinylő, lekezelő hozzáállást.
És a magyar sajtó egyben azt is megmutatta, hogy van még remény.
A Schmitt-ügy felébresztette a húsz éve alvó magyar sajtót
2012.03.31. 22:29 Poldi bá
11 komment
Címkék: média schmitt pál
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2012.04.01. 10:30:45
orulunkvincent.blog.hu/2012/04/01/torolt_poszt_11
rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2012.04.01. 10:39:23
Viccnek jó volt.
olvaso 2012.04.01. 12:59:08
gyakorolni , gyakorolni , olvasni sokat
Poldi bá 2012.04.01. 17:26:47
halihó, gábor, szemétkedsz? 2012.04.02. 00:03:22
Poldi bá 2012.04.02. 00:05:13
Halihó, Gábor. Szemétkedsz?
halihó, gábor, szemétkedsz? 2012.04.02. 00:18:08
Poldi bá 2012.04.02. 00:30:10
Marcangoló Korelnök 2012.04.02. 16:55:00
Poldi bá 2012.04.02. 16:58:33
tisztakéz · http://netes.8x.hu/ 2012.04.14. 20:58:39