Ez volt Magyarország 2012 januárjában. (Idézetek az internetes sajtóból.)
Idén is nagyon sok olyan munkát végeztünk el, ami után jogosan érzünk elégedettséget és örömet.
(Schmitt Pál [köztársasági] elnök újévi köszöntője - 2012.01.01.)
Schiffer kijelentette, hogy a következő választások után „vissza akarják csinálni” azokat a kétharmados rendelkezéseket, amelyek szerintük rombolják a demokráciát. Schiffer bízik abban, hogy a választópolgárok „egyharmad alá küldik a Fidesz-t 2014-ben”, de ha ez nem valósulna meg, akkor szerinte a jelenlegi kormányoldalon belül lesznek olyan képviselők, akik segítenek majd a mostani alkotmányellenes intézkedések eltörlésében. Ha nem így történik, az LMP-sek „el fognak menni a falig", akár alkotmánysértésre is készek lesznek, mondta Schiffer.
(MTI-Index-tudósítás - 2012.01.02.)
Paczolay Péter: Nehéz nap volt, kicsit még a hatása alatt állok. Ha az utolsó percben is, de meg kellett volna oldani a nyugdíjpénztárügyet. Bíztam benne, hogy az év utolsó ülésén határozat születhet, de nem így történt. Ezt személyes kudarcként éltem meg. (...)
- Az AB 15 tagúvá bővítése az egész működésünkre kihatott. Egy ekkora testületet sokkal nehezebb összefogni, akár az ülést vezetni. Ez lassítja az ügyeket. A létszámemelés az egyik olyan probléma, ami 2011-ben az AB-t sújtotta, és ez nem az érkezett új bírák személye miatt van így. Jóval divergálóbbak a nézetek a 15 fős testületben, sokkal nehezebb a döntéshez szükséges kompromisszumot megkötni. (...)
- Akárki legyen is a szivárogtató, az esküjét szegi meg, aminek akár büntetőjogi következményei is lehetnek, hiszen titoksértésről beszélünk. A legfőbb probléma, hogy akik ezt csinálják, az Alkotmánybíróság ethoszát, tekintélyét rombolják. Sajnos azt tapasztalom, hogy a mostani politikai helyzetben egyre többen gondolják úgy, hogy bármilyen eszközt be lehet vetni a vélt igazságuk védelmében.
(a hvg.hu - M.László Ferenc - interjúja Paczolay Péterrel, az Alkotmánybíróság elnökével)
"A törvény tehát mindig sokkal több, mint betű. A jó törvény lépték, határ, viszony és küldetés. A jó törvény tiszteletre méltóan védelmez. A jó törvény, mint a jó pásztor, nem feledkezik meg senkiről. A jó törvény példázat, szinte mindent elmond a korról, amelyben született; az időről, amelyet meghatároz. A jó törvénynek nemcsak betűje van, hanem szelleme is."
(Schmitt Pál [köztársasági] elnök beszéde az új alaptörvény életbe lépésének alkalmából a Magyar Állami Operaházban rendezett gálaesten - 2012.01.02.)
"A Külügyminisztérium határozottan visszautasítja Alain Juppé francia külügyminiszter keddi nyilatkozatát, amelyben a január 1-jén hatályba lépett alaptörvénnyel kapcsolatban megkérdőjelezi az uniós tagállamok közös alapelveinek, a jogállamiságnak és a demokratikus alapértékeknek a tiszteletben tartását Magyarországon" – olvasható a tárca közleményében.
(Index, MTI - 2012.01.03.)
„A parlamenti szuverenitás mindenhatósága azzal a szocialista tétellel rokon, amely szerint az Országgyűlés a legfőbb államhatalmi szerv. Az alkotmányos kultúra teljesítménye ezzel szemben a hatalom (ön)korlátozása, továbbá a hatalommegosztás alapján érzékeny egyensúlyi rendszer működtetése – a klasszikus megfogalmazás szerint a többség zsarnokságának kivédésére. Jogosítványokkal alátámasztott egyensúly a hatalmi ágak között, és azokon belül is. A hatalmi ágak elkülönülnek, az államhatalom megosztott; viszont az állami szervek együttműködése alkotmányos kötelesség – szögezte le többször is az Alkotmánybíróság” - áll Sólyom László írásában, amely teljes egészében az e heti HVG-ben olvasható.
(Sólyom László írása a HVG-ben - 2012.01.04.)
Giró-Szász András kormányszóvivő csütörtöki tájékoztatóján kifejtette: a kormány azt tartja méltányosnak, hogy azok, akik részt vettek az Országház körüli akciókban, és büntetőeljárás indult ellenük, részesüljenek közkegyelemben. Ezért a kabinet kezdeményezi az Országgyűlésnél, gyakoroljon közkegyelmet az esetükben. A kormányszóvivő a döntést azzal indokolta, hogy a kormány mindennél fontosabbnak tekinti a szólásszabadság jogának gyakorlását.
(Index/MTI - 2012.01.05.)
A szélsőséges antiszemiták aránya 2009 után 9-ről 22 százalékra nőtt, majd 2011-ben 20 százalékra csökkent. Ezzel párhuzamosan egyértelműen csökkent a válaszmegtagadók aránya. Ezért Kovács valószínűnek tartja, hogy nem a zsidókkal szemben ellenérzéseket táplálók aránya növekedett meg hirtelen, hanem azoké, akik a felmérés során vállalják zsidóellenes érzületeiket. A változás mögött sejthetően a „Jobbik-hatás” áll, azaz az antiszemita nyelv legitimmé válása a közbeszédben, ami sokakat arra bátorít, hogy vállalják korábban szalonképtelennek tekintett nézeteiket.
(Index - 2012.01.05.)
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy információink szerint a magyar kormányban nem bízik eléggé az Európai Bizottság. Ezért a jövőre vonatkozó ígéretek, például a problémásnak tartott törvények módosításáról szólók, már nem biztos, hogy elegek lesznek. „Ha le van írva, hogy valami így lesz, és aztán a Bizottság azt tapasztalja, hogy mégse, azzal nehéz mit kezdeni” – mondta a hitelességi problémáról egy brüsszeli bennfentes.
(Index - Magyari Péter, Plankó Gergő - 2012.01.05.)
Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet szerint hónapokon keresztül aktívan egyeztettek a magyar kormánnyal a lényeges reformokról, megosztották aggályaikat a demokratikus fékekkel és ellensúlyokkal kapcsolatban, ezért Washington nagyon csalódott amiatt, hogy felvetéseik közül Budapest szinte egyet sem fontolt meg. Ugyanakkor szerinte ez nem jelenti azt, hogy többet ne kérnék a kormányt arra, fontolják meg újra a döntéseket.
(MTI - 2012.01.06.)
„Mindent készek vagyunk megtárgyalni a valutaalappal és minden aggályra és felvetésre készek vagyunk reagálni” – mondta Fellegi. Ez fordulatot jelent a kormány korábbi szándékaihoz képest, a kormánypárti politikusok korábbi megszólalásaiból ugyanis az derült ki, hogy a készenléti hitel helyett egy lazább felügyeletet biztosító hitelmegállapodást akar kötni a kormány. A miniszter azután szólalt meg, hogy az elmúlt napokban újabb mélypontokra süllyedt a forint árfolyama.
(Index, Szabó András - 2012.01.06.)
A HRW szerint az Európai Bizottságnak el kellene indítania a kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben, az Egyesült Államoknak pedig meg kellene vizsgálnia, hogy a Magyarországon végrehajtott alapvető változtatások nem sértik-e a NATO-tagságból adódó kötelezettségeit. A NATO megköveteli tagjaitól, hogy működő demokratikus politikai rendszerrel rendelkezzenek, valamint tartsák tiszteletben az olyan közös értékeket, mint az egyéni szabadság, a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság - mutatott rá a jogvédő szervezet.
(Index/MTI - 2012.01.06.)
Az államfő tavaly 106, 2011-ben december 31-ig, a közlönyben megjelentek szerint, a számozás nélküli Alaptörvénnyel és annak átmeneti rendelkezéseivel együtt 213 törvényt írt alá. (...) Hiába a törvények alapos vizsgálata, Schmitt a megválasztása óta egyszer sem gördített akadályt a törvényhozás útjába: sem az Országgyűlésnek megfontolásra, sem az Alkotmánybíróságnak normakontrollra nem küldött vissza egyetlen jogszabályt sem.
(Index, MG - 2012.01.06.)
A kecskefejküldés egyébként sajnos nem hungarikum: Rino Foschi, az olasz Palermo focicsapatának elnöke hat évvel ezelőtt postán kapott egy példányt. Ő kevésbé volt sértődős, mint a Fidesz, feljelentést nem tett és azt nyilatkozta, hogy valaki biztos meg akarta viccelni.
(Index, Szily László - 2012.01.09.)
A január végi pénzügyi összeomlást várhatóan még el tudja kerülni a BKV a főváros gyorskölcsönével, de februártól újabb kifizetések esedékesek, amik állami részvétel nélkül megoldhatatlannak tűnnek. Ha addig nincs megegyezés a finanszírozásról, jöhet a csőd.
(Index, Tenczer Gábor - 2012.01.10.)
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a párttagság részéről a Fideszre, hogy kormánypárti tüntetéssel válaszoljanak az ellenzéki demonstrációkra, illetve a külföldi kritikákra – állították az Indexnek kormánypárti források.
(Index, Szabó András - 2012.01.10.)
A volt kormányfőnek az Orbán-kormány leváltásának szükségességéről és esélyeiről szóló hétfői írása új helyzetet teremtett, és saját magát is lépéskényszerbe hozta. Kiderült, hogy az ügyészség aktivizálódik a Dataplex-ügyben.
(Index, MG - 2012.01.10.)
Ha a kormány enged Brüsszelnek, és módosítja az Alaptörvény kifogásolt cikkét, a nyugdíjazás alatt álló bírák reaktiválhatók lesznek. Nagy kérdés, hogy korábbi vezetői pozíciójukat is visszakapják-e, ez ugyanis már Handó Tünde egyszemélyi döntése lesz. Ellenkező esetben egyszerű ítélkező bíróként kerülnek vissza korábbi munkahelyükre.
(Index, MG - 2012.01.11.)
Schmitt Pál köztársasági elnök 1992-ben írt doktori disszertációjának nagy része szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató által még a nyolcvanas években írt tanulmány szövegével – derítette ki a hvg.hu. A dolgozat ráadásul nem felel meg a doktori disszertáció alapvető követelményeinek sem, ennek ellenére summa cum laude minősítést kapott bírálóitól.
(hvg.hu, György Miklós - 2012.01.11.)
Jelentős, összesen 6369 fős kormányzati létszámcsökkentésről döntött a kormány – jelent meg a szerdai Magyar Közlönyben. A kormányhatározat a döntést a 2012. évi hiánycél elérésével, valamint a hatékonyan működő állam kialakításával indokolja. Az elbocsájtásokat január 18-tól kell teljesíteni.
(Index - 2012.01.11.)
A Fidesz konzervatív párt, írja a külügyminiszter, mely nem riadt vissza attól, hogy példátlan demokratikus felhatalmazását használva a jogalkotásban megjelenítse konzervatív értékrendjét például a családok, mint a társadalom építőköveinek és a költségvetési hiány plafonjának az alkotmányos becikkelyezésében.
(Index, Martonyi-levél a European Voice c. brüsszeli lapban - 2012.01.12.)
A lakosság 84 százaléka szerint rossz irányba tart az ország. A Fideszt a biztos pártválasztók 39, az MSZP-t 26, a Jobbikot 22, az LMP-t 9, a DK-t három százalék támogatja.
(Index/MTI - 2012.01.12.)
A közeljövőben még két-három magyar törvénnyel szemben emelhet kifogást az Európai Bizottság. A végtörlesztést, a stabilitási törvény és a munka törvénykönyve egyes részeit is alaposan vizsgálják. Nem enyhül a brüsszeli nyomás a magyar kormányon.
(Index, Magyari Péter - 2012.01.13.)
Lemond az LMP frakcióvezetői posztjáról Schiffer András. A lemondás oka az lehet, hogy Schiffer szerint LMP-nek önállóan kéne indulnia a következő választáson, többen viszont úgy vélik, össze kéne fogni más ellenzéki pártokkal, többek között az MSZP-vel. Schiffer döntése váratlanul érte a tagságot, többen úgy vélik, az újabb személyi ügy komolyan árthat éppen erősödő népszerűségüknek.
(Index - 2012.01.14.)
Vona szerint José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke vissza fogja sírni még Orbán Viktor miniszterelnököt. A Jobbik elnöke Barossonak azt üzente, „ha beteszi a lábát az országba, akkor „megtekerik az orrát és karikás ostorral fogják kizavarni”. (...) A rendezvény végén Novák Előd, a Jobbik alelnöke a színpadra hívta Murányi Leventét, akit 56-os szabadságharcosként mutatott be. A ketten együtt elégették az Európai Unió zászlaját.
(Index - 2012.01.14.)
Szijjártó Péter hétfőn a TV2 Mokka című műsorában úgy fogalmazott: méltatlannak tartja, hogy "egy ilyen bulvárkacsába próbálják belekeverni a köztársasági elnököt". Mint mondta, szerinte kissé gyanús és meglehetősen furcsa az ügy időzítése, hiszen egy nappal azután került nyilvánosságra ez a "bulvárkacsa", hogy az államfő a diplomáciai vezetőknek tartott fogadáson nagyon határozottan kiállt Magyarország mellett, a támadásokkal szemben.
(Index/MTI - 2012.01.16.)
A roma vezető szerint aki Orbánt támadja, az az európai romák felzárkózását veszélyezteti.
(MTI, Farkas Flórián levele Barrosónak - 2012.01.16.)
Brüsszel beváltotta múlt szerdai fenyegetését, és valóban megindított három kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben. A brüsszeli szigort jelzi, hogy a szokásos két hónap helyett csak egyet adtak a magyar kormánynak, hogy válaszoljon. A magyar kormány kész a megegyezésre, és az alapértékekben nincs vitánk Brüsszellel.
(Index - 2012.01.17.)
A kormány lefoglalta Budapest egész belvárosát a március 15-i ünnepségek idejére, szinte egy talpalatnyi helyet sem hagyva az ellenzéki és civil demonstrációknak. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az állami ünnepségekre hivatkozva egy teljes hétre közterület foglalási engedélyt kért és kapott Budapest kiemelt közterületeire, áll a fővárosi LMP-frakció közleményében.
(Index - 2012.01.18.)
Közel két és fél milliárd forintot vont el tavaly a fővárostól az a javaslat, amelyet korábban Rogán Antal V. kerületi polgármester nyújtott be. A javaslatról, amely első komolyabb vitát okozta a Fidesz és Tarlós István főpolgármester között, azt írja az Állami Számvevőszék, hogy sietve kellett alkalmazni, és leginkább a belső kerületeknek kedvezett.
(Index, Sazbó András - 2012.01.19.)
A kormány teljes fordulatot vett az EU-val folytatott vitában az elmúlt hetekben. Orbán december 22-én a Barrosónak küldött levelében még azt írta, hogy nem hajlandó visszavonni az EB elnöke által kért törvényeket. Két nappal később a Magyar Nemzetnek adott interjúban azt mondta: „Nem kell megriadni, nem kell bebújni az asztal alá, hanem nyílt vitákban kell megvédeni az álláspontunkat”.
Január 8-án az MTI-nek adott interjúban azonban már azt mondta, hogy ha az IMF és az EU érvei „megfontolandóak”, akkor a kormány is kész „magáévá tenni” őket, mert számukra „nem presztízskérdés a korábbi álláspontunk fenntartása vagy megváltoztatása”. Január 12-i brüsszeli sajtótájékoztatóján azt mondta: „Ha az Európai Unió érvei meggyőzőek lesznek, akkor jobban tesszük, ha elfogadjuk azokat, és követjük az irányt. Akkor nem lesz rá ok, hogy ennek ellenkezőjét tegyük.” Szerdán a Bild című német lapnak adott interjúban pedig már azt mondta: „A hatalomnak és nem az érvek előtt fogunk meghajolni ebben az esetben.”
(Index, Szabó András - 2012.01.19.)
A civilek által szervezett, kormányt támogató szombati rendezvény rendben befejeződött.
A békés, jó hangulatú eseményen közel négyszázezren vettek részt. Emberemlékezet óta Magyarországon ekkora tömeg még nem demonstrált a kormány és politikája mellett. Rendőri intézkedésre nem volt szükség.
(Belügyminisztérium, Sajtóosztály)
(Közlemény - 2012.01.21.)
Orbán Viktor a Facebook-oldalán közzétett videóüzenetben köszönte meg a szombati kormánypárti demonstráció résztvevőinek, hogy kiálltak az ország mellett. A miniszterelnök szerint "olyasmi történt szombaton, amire emberemlékezet óta nem volt példa."
(Index/MTI - 2012.01.24.)
Orbán Viktor miniszterelnökkel tisztáztuk, mit kell tenni ahhoz, hogy az ország mielőbb foglalkozni kezdjen a bizottság jogi aggályaival.
(Index, Barroso közleménye - 2012.01.25.)
A kórházszövetség azt javasolja, hogy a közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatóknál is legyen lehetőség a fizetős betegek soron kívüli ellátására a várólistás műtétek, diagnosztikai eljárások esetében, írja a Világgazdaság. A bevételből meggyorsíthatnák a nem fizetőképes betegek ellátását, és az orvosok, nővérek is többletjövedelemhez jutnának.
(vg.hu - 2012.01.25.)
Tovább gyorsult a népesség fogyása Magyarországon az elmúlt év első tizenegy hónapjában – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb felmérésből. A most közzétett előzetes adatok alapján a népesség becsült lélekszáma – a nemzetközi vándorlás figyelembevételével – 26 ezerrel csökkent, így 9 millió 960 ezer fő volt november végén.
(MTI - 2012.01.25.)
Március végén megszűnik azoknak az igazgatóknak a megbízatása, akik a megyei önkormányzatoktól az államhoz átkerülő középiskolákat vezetik. Helyükre szűk határidővel új pályázatot írnak ki, amelyeken a mostani vezetők is indulhatnak. A Pedagógusok Szakszervezete szerint csak fokozza a káoszt, hogy a tanév közepén, a felvételik és az érettségik előkészítésekor váltanak vezetőt az iskolákban.
(Index, Joób Sándor - 2012.01.26.)
Egy tavaly elfogadott jogszabály értelmében április 1-től megszűnik a 3750 forintos kedvezményes bérlet a rokkantnyugdíjasok számára, attól az időponttól kezdve meg kell venniük a 9800 forintos rendes bérletet, ha utazni akarnak. A mintegy százezer nyugdíjas bérlettel közlekedő utas felét érinti a változás. Az öregségi nyugdíjasoknak megmarad a kedvezmény. A BKV-s dolgozók családtagjaitól is elveszik várhatóan az éves ingyenbérletet.
(Index, Tenczer Gábor - 2012.01.27.)
A kormányhivatalok levélben kérték az érettségit szervező középiskolák igazgatóit, hogy küldjék el nekik az iskolában dolgozó tanárok privát emailcímeit. A kormányhivatalok az adatgyűjtést a személyes kapcsolattartással indokolják, a Pedagógusok Szakszervezete szerint azonban ez jogsértő.
(Index, Tenczer Gábor - 2012.01.27.)
Tarlós nyolc lehetőséget tárt a kormány elé, amelyből a gazdasági tárca csak egyet (a legbrutálisabbat) támogat: a havi tízezer forintos úthasználati díjat.
Az úthasználati díjat a főváros területén minden közutat használó gépkocsira meg kell váltani, papíralapú matrica formájában, ára a BKV-bérlethez hasonlóan havi 10 ezer forint lehet, meglétét pedig a rendőrség ellenőrizné, áll abban az anyagban, amit a kormány szerdai ülésén tárgyal. A dokumentumban lévő számítások szerint a bevezetést követően a 600 ezer fizetésre kötelezett gépkocsi tulajdonosa - 50 százalékos fizetési hajlandóságot és 10 százalékos autóletételt feltételezve - egy év alatt 32 milliárd forintot fizetne be a kasszába.
(Index, Tenczer Gábor - 2012.01.30.)
Miközben Orbán decemberben többször is arról beszélt, hogy az uniós pénzügyi paktumhoz csak úgy lehet csatlakozni, ha a parlament ezt megszavazza, végül csak egy zárt bizottsági ülésen foglalkoztak a kérdéssel.
(Index, Szabó András - 2012.01.31.)
Januári idézetek
2012.02.01. 15:36 Poldi bá
Szólj hozzá!
Címkék: idézetek 2012 január
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.