Handó Tünde főbíró (az Országos Bírósági Hivatal elnöke) olyat tett, ami a NER keretei között ugyan megszokott, de törvénytisztelő ember szemében ócska kis svindli, a jogszabályok, sőt, az Alkotmányosság szellemiségének sárba tiprása.
Welsz Tamás különös körülmények között bekövetkezett halála nyilván el fogja vinni a közfigyelmet, így talán észrevétlen marad egy másik csütörtöki hír, ami pedig vérlázító, s jól mutatja a mai hatalom pökhendiségét, mindent elsöprő akarnokságát.
A nol.hu írta meg csütörtökön, hogy Handó Tünde március elsejétől másfél évre a Fővárosi Ítélőtábla állományába rendelte a Debreceni Ítélőtábla elnökét és 23 bíráját. Így az ügyeket Debrecenben tárgyalják ugyan, de a Fővárosi Ítélőtábla nevében.
Erre egyértelműen azért van szükség, mert az Alkotmánybíróság korábban pofán csapta a főbíróasszonyt, aki egyedi döntés alapján két év alatt több mint félszáz ügyet tett át vidéki bíróságokhoz, köztük politikailag kényes eljárásokat, például a Hagyó- vagy a Sukoró-ügyet. (A "rosszindulatú" feltételezések lényege az volt, hogy Handó Tünde oda teszi az ügyeket, ahol nagyjából előre kiszámítható a várható ítélet...)
Az Alkotmánybíróság tavaly decemberben az alaptörvénnyel ellentétesnek ítélte az egyedi ügyáthelyezéseket, mire az érintett bíróságok sorra visszaadták a rájuk tukmált ügyeket a Fővárosi Törvényszéknek.
Erre mit csinál Handó Tünde? Ha nem lehet vidékre helyezni a pereket, akkor a fővárosi szervezet alá rendeli a vidéki apparátust és máris meg van oldva a dolog.
Ez nem más, mint a joggal (a hatalommal) való visszaélés, az Alkotmánybíróság döntésének tartalmi elemével való szembehelyezkedés, még akkor is, ha formailag jogszerű trükkről van szó.
Hát ilyen a NER, ilyen a Fidesz. Ha valami törvénysértő, akkor ahelyett, hogy felhagynának vele, a törvényt igazítják a jogsértéshez.
Megszoktuk ezt, persze, de hogy a jog legfőbb őre ilyen módszerhez folyamodjon, az mindent felülmúlóan durva botrány, skandalum. A Szájer József közeli hozzátartozójaként, az Orbán család házi barátjaként ismert Handó Tünde legfőbb bíróvá emelésekor tágra nyílt szemmel csodálkoztak az ellenzéki kritikákon a kormánypárti politikusok. De hiszen Handó Tünde elismert jogi szaktekintély, soha nem érte bírálat a működését. Hogy képzeli a folyton akadékoskodó ellenzék, hogy politikai szolgálatot teljesítene egy független intézmény élén?
Hát most látszik. Így működik a dolog. Handó dafke megmutatja, hogy kuss legyen az Alkotmánybíróságnak, eléri ő, amit akar. Törvények szelleme? Jogállamiság? Ugyan már, ezek csacskaságok.
Handó Tünde szakmai pályafutása ezzel véget ért. Politikai tiszt volt, az most is és az is marad, amíg el nem takarodik a posztjáról. Reméljük, mielőbb.
HANDÓ TÜNDE parlamenti eskütétele (kiemelés tőlem, Poldi) Én, dr. Handó Tünde esküszöm, hogy hazámhoz, a Magyar Köztársasághoz és annak népéhez hű leszek; az alkotmányt a többi jogszabállyal együtt megtartom és megtartatom; a tudomásomra jutott titkot megőrzöm; az Országos Bírósági Hivatal-elnöki tisztségemből eredő feladataimat a Magyar Köztársaság fejlődésének előmozdítása és az alkotmány érvényesülése érdekében lelkiismeretesen teljesítem. Isten engem úgy segéljen! (Taps a kormánypártok soraiban.) |
(Fotó: 168 óra, Kovalovszky Dániel)
Az utolsó 100 komment: