Hiába tette St. Áder János homlokára a kezét Ferenc pápa, a mai napig fideszes pártkatonaként szolgáló magyar köztársasági elnök képességei ettől nem javultak ugrásszerűen. Sőt.
Szeptember 20-án fogadta a pápa a magyar köztársasági elnököt, aki az audienciát követően sajtónyilatkozatot tett. Ennek hanganyaga ma is elérhető a Vatikáni Rádió magyar nyelvű honlapján. Magyar és olasz újságírók előtt a többi között a következőt mondta:
"És a beszélgetés végén a Szentatyát meghívtam egy magyarországi látogatásra. Az indokaim a következők voltak. A dátumot is megjelöltem, ami remélem, hogy nem tekinthető udvariatlanságnak. A katolikus püspöki kar javaslatára tettem mindezt, akik azt javasolták, hogy Szent Márton születésének 1700. évfordulóján, ami 2016-ban lesz, a Szentatya látogasson Magyarországra. Én ezt a legnagyobb örömmel és a magyar kormány is a legnagyobb örömmel támogatja ezt a felvetést és a Szentatya, nyugodtan mondhatom, remélem, hogy nem csak a hívek, a katolikus hívek örömére, hanem minden magyar örömére ezt a meghívást elfogadta. Az indokok között szerepelt még, hogy húsz esztendeje nem járt, legalábbis 2016-hoz viszonyítva húsz esztendeje nem járt pápa Magyarországon és azt gondolom, hogy Szent István országa, Szűz Mária országa megérdemli azt, hogy húszévente a hivatalban lévő pápa meglátogassa a híveket."
Ezt a bejelentést nem kell értelmezni, kellően tényszerű - a pápa 2016-ban Magyarországra látogat.
De valami nem stimmelhetett, mert nem sokkal ezután, amikor a közszolgálati televíziónak nyilatkozott az audienciáról a köztársasági elnök, már sokkal árnyaltabban fogalmazott:
"A másik, amit én kértem tőle, hogy látogasson el Magyarországra. Miért 2016-ban? Ez egy javaslat, tehát természetesen én nem korlátozhatom a Szentatya mozgását, én azt javasoltam neki megfontolásra, hogy azért jöjjön 2016-ban, mert ebben az esztendőben lesz Szent Márton születésének 1700. évfordulója. Szent Márton az egyik legnagyobb becsben tartott, ha szabad ezt fogalmazni, szent Magyarországon is, nem véletlen, hogy nagyon sok településünknek a neve őrzi az ő emlékét és azt hiszem, hogy habitusát tekintve, lelkiségét tekintve, a szegényekhez való, a szolidaritás elvéhez való viszonyát tekintve Ferenc pápához talán ő áll a legközelebb, ha történelmi példákat keresünk. És ő Savariában, a mostani Szombathely területén született, tehát Magyarországon született, ezért a magyarországi kötődés kézenfekvő. S én azt kértem, hogy fontolja meg, hogy a kerek évforduló kapcsán el tud-e látogatni Magyarországra. Annál is inkább, hiszen 2016-ban már húsz éve lesz annak, hogy pápát, hivatalban lévő pápát Magyarországon köszönthettünk és azt mondtam neki, hogy úgy gondolom, hogy Szent István országa, Mária országa megérdemli azt a figyelmet, hogy egy pápa, a hivatalban lévő pápák húszévenként felkeressék. A Szentatya gondolkodás nélkül azt mondta, hogy elfogadja a meghívást, az időpont egyeztetése pedig nyilván majd megfelelő diplomáciai csatornákon megtörténik és én ennek nagyon örülök.
- Az, hogy elfogadja a meghívást, az már azt is jelenti vajon, hogy biztosan jön? Azért kérdezem, mert ugye, XVI. Benedek is több meghívást kapott, de hát ahogy a szakértők mondták, ő nem volt egy utazó pápa. Ferenc pápát még nem tudjuk, hogy milyen lesz. Tehát ez az ígéret ez mennyire vehető vajon biztosra?
- Azt tudom felidézni, ami a beszélgetés során elhangzott. Minden fenntartás nélkül és gondolkodás nélkül, amikor a meghívás elhangzott, azt mondta, hogy igen, a meghívást elfogadom, s a pontos időpontot egy későbbi tárgyalások során egyeztessük."
Szóval akkor megfontolja, hogy 2016-ban jön-e, de azt, hogy jön, "gondolkodás nélkül" megígérte. (Feltűnő a női Obersovszkyként viselkedő Szöllősi Györgyi visszakérdezése, mintha segítene ráerősíteni a lényeg kimondására, s egyben el is bizonytalanítja a dolgot, jó, hát megígérte, de lehet, hogy mégsem lesz biztos...)
És akkor ezek után olvassuk a Vatikáni Rádió honlapján:
"Ferenc pápa örömmel fogadta a magyar államfő meghívását és nagy figyelemmel fontolóra veszi a kérdést. Természetesen azonban az elkövetkező évekre vonatkozóan nincs pontos program. Ezért tehát túlságosan korai lenne konkrét előjelzésekbe bocsátkozni. (Ezt a tájékoztatást P. Federico Lombardi szóvivő adta a magyar szerkesztőség érdeklődésére válaszul.)"
Hát ez bizony csak a témát illetően azonos azzal, amit St. Áder mondott kétszer is. Mert ugye nem az van benne, hogy a pápa a meghívást örömmel elfogadta, hanem az, hogy örömmel fogadta. (És majd megfontolja.) Mecsoda különbség!
Mi ez az egész? Diplomáciai botrány? St. Áder elefánt a porcelánboltban? Nem emlékszik, mit mondott neki a pápa? Vagy fideszes módszerrel így akarta belehajszolni egy magyarországi látogatásba? Hogy hazudott? Mi történt azon az audiencián? Kinek higgyünk?
FRISSÍTÉS
Nekem például Ferenc pápa megígérte, hogy ha lesz ideje (valószínűleg ma este) belenéz a posztba. Na, ez meg is történt.
Az utolsó 100 komment: