Megrázó élményben volt része tegnap este a Nívó nevű jobboldali blog posztírójának: véletlenül megnézte az ATV Egyenes beszéd című műsorának egyik beszélgetését, a bauertamásost. (Nem tér ki arra, vajon fegyverrel kényszerítették-e, hogy ne kapcsoljon tovább, mikor feltűnik a képernyőn Kálmán Olga.)
A poszt a beszélgetés alapján próbálja levezetni, hogy a magyar bíróság igenis független.
Érvrendszere sajátos, onnan indul ki, hogy a kisemberek többsége soha nem találkozik bírósággal, ha egy ügye oda jut, már rég rossz neki. Ebből egyenesen következik(?), hogy Orbán Viktornak aztán tökmindegy, hogy miként dönt egy bíró az elé kerülő ügyben, legyen az akár polgári per, akár munkaügyi, akár büntetőügyi.
A poszt szerzője valami gazdasági okot sejt a háttérben, sok ezer milliárdos titkos "kaffkai" gazdasági pereket feltételez, olyanokat, "ahol nagyon nem mindegy, hogy kinek ítéli a nagy lóvékat a kirendelt bírókisasszony". De aztán ezt is elveti, viszont előhozza az esetleges összefüggést a bírók 62 éves nyugdíjkorhatárával. Aztán megint legyint egyet, mert a bírói szervezet fideszesítésére ugyan valóban jó módszer lenne ez, de mire menne egy fideszes hatalom a fideszes bírákkal, ha fentebb már ismertette a tényt: Orbán Viktort nem érdekli, hogy milyen ítéletek születnek.
Szóba kerül még Szájer József felesége "magas poziban valamelyik főbíróságon", de csak a gúnyolódás szintjén, hiszen ő "egy fideszes EP-képviselő élete párja, ezért a jó erkölcsbe ütközik, hogy wc-s néninél magasabb pozíciót töltsön be".
Szóval a lényeg, hogy a posztíró nincs meggyőződve arról, hogy bíróságunk nem független (az okos ember Brüsszelben persze ezt jobban tudja).
Nos, ha túltesszük magunkat azon az eldöntendő kérdésen, hogy vajon az írás egy kis groteszk, paródia, vagy humoros kiszólásokkal előadott komoly érvelés, s az utóbbi mellett döntünk, akkor felvetődik itt néhány kérdés. Egyben jó alkalom ez arra, hogy ne csak a bíróságok szerepéről, a velük kapcsolatos tényleges veszélyekről szóljak, hanem arra is rávilágítsak, hogy a fideszes propaganda mennyire nem veszi komolyan az antidemokratikus hatalomgyakorlással szembeni érveket.
Most is mi történt?
Bauer Tamás kristálytisztán vezetett le egy logikus érvrendszert, amit összefoglalok:
1. Magyarország vállalta az EU-csatlakozással az úgynevezett koppenhágai kritériumokat, emelyek teljesítése számon kérhető.
2. A gazdaság tartós növekedéséhez befektető, beruházó kell,
- ahol nincs beruházó, ott nincs növekedés,
- ahol nincs növekedés, ott nincs miből visszafizetni a hitelt.
- Beruházni ott fognak, ahol kiszámítható környezet várja a befektetőket.
Magyarországon megszűnt az Alkotmánybíróság korábbi ellensúly-szerepe. Emiatt meg lehetett/lehet csinálni sok mindent, például azt a végtörlesztést, ami elvitte az itt jelenlévő nemzetközi bankok tőkéjének egy részét. Ennek következtében a hitelezés lehetőségei beszűkültek, vagyis a kicsi és közepes vállalkozások sem jutnak fejlesztési hitelforráshoz. Ha lenne alkotmánybíráskodás, nem lehetne végtörlesztés, ahogy magánnyugdíjpénz-einstand sem.
A magyar jogi környezet vált kiszámíthatatlanná.
"Olyan országban, ahol nem független az igazságszolgáltatás, oda nem jön a befektető, nincs hitel, nem jön a befektetés - az ország nem fizetőképes" - mondja Bauer, és érvelése támadhatatlan.
Felteheti a kérdést a Nívó, hogy mitől nem független az igazságszolgáltatás? Majd nézzük csak jól meg egy idő után, a puding próbája az evés, meg ilyenek.
Hát azért, kedves Nívó, mert a kétharmados hatalom az igazságszolgáltatás működését a maga képére formálta, s mind szervezetirányítási szempontból, mind pedig (legfőbb garanciaként) a működtetés "humán oldalát illetően" gondoskodott arról, hogy szükség esetén bármikor jogszerűen(!) befolyásoljon bármilyen bírósági eljárást. Magyarországon élünk, nyilvánvaló, hogy egy ilyen, kétharmados parlamenti többségen alapuló, de erőszakos demokráciakorlátozással létrehozott rendszer (nevezzük NER-nek vagy bárminek) súlyos következményekkel jár. Beindít automatikus túlélési reflexeket az állampolgárokban, dolgozzanak azok áruházban vagy bíróságon, közszolgálati médiánál vagy okmányirodán. Ha az ember tudja, hogy mi az elvárás, akkor is alkalmazkodik, ha egyébként nincs Fidesz-tagkönyv a zsebében. Egy életünk van, muszáj megalkudni. (Hé! Nem ismerős érvelés? Kádár-rendszer, 1956-1989)
A jogbiztonság szertefoszlásához tartozik az olyan típusú visszamenőleges törvényhozás, amely még csak nem is nem vészhelyzetben zajlik, s immár nem egyedi, hanem kezd beépülni a jogalkotási rendszerbe.
A jogbiztonság iránti bizalmat tapossa sárba a Magyar Országgyűlés működésének technikája és főként tartalmi "eredményessége", az, hogy bármit pillanatok alatt elfogad a T.Ház kétharmados szavazógépezete, egyre inkább napi aktualitásoktól is vezérelve.
Túl azon, hogy a tegnap esti Egyenes beszédben Bauer Tamás minden szava igaz volt, megjegyezném a Nívó szerzőjének, kínosan hallgatott írásában egy sokkal súlyosabb Bauer Tamás-kijelentésről. Az is elhangzott ugyanis a műsorban, hogy a közgazdász határozott véleménye szerint Orbán Viktor egyáltalán nem akar semmilyen IMF-megállapodást, arra játszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökének távozásakor végre hozzáfér a jegybank devizatartalékához és azzal kihúzza a 2014-es választásokig.
Kedves Nívó, itt a téma, erről aztán érdemes elmélkedni!
Nívó blog kontra Bauer - független az igazságszolgáltatás?
2012.04.12. 13:39 Poldi bá
14 komment
Címkék: orbán viktor igazságszolgáltatás bauer tamás nívó
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
minorita 2012.04.12. 17:31:11
látjátok feleim szümtükkel 2012.04.12. 17:37:29
Különösen akkor, ha azt beszéli már az egész város, hogy a kormánymegbízott utolsó kérdése egy-egy-egy állás betöltése kapcsán folytatott elbeszélgetéskor, hogy párt-tag-e a jelentkező.
Egyébként a kormány, és a Fidesz minden jó intézkedését ez, és a hasonló viselkedés intézi el. Pedig a népnek "benne(d) volt minden reménysége(m)", osztán jól pofára esett. Mármint a nép ( ha valaki nem értené ).
collateral collector (törölt) 2012.04.12. 17:39:56
látjátok feleim szümtükkel 2012.04.12. 17:44:11
Az nem reform, hogy egy függtelennek kívánt intézmény élére kibnevezik a kormányzó párt emberét.
A világgazdaság a rendszeváltás előtt és azóta is( sőt mióta világ a világ ) attól müködik, hogy a tőke hol érzi jól magát. Ez azért fontos, mert oda megy. Ahol veszélyben a visszatérülés ( és persze a haszon ) oda nem megy. Ezért nem akar ide jönni. Mit gondolsz a leépítő nagy nyugati cégek mi a fészkes fenéért viszik el innen a tőkéjüket ( és a gyáraikat )?
A nemzetgazdaság azzal a módszerrel valóban nem kezelhető, hogy az állam mond meg mindent ( nem ismerős véletlenül ez a kormányzat intézkedéseiből?), de az államosított gazdaság 90-ben már egyszer megbukottt. Te akkor még nem éltél? Vagy azóta esetleg megromlott a memóriád?
collateral collector (törölt) 2012.04.12. 18:09:59
- NEM arról van szó, hogy Magyarország NE képviselje a saját érdekeit, NE lépjen fel a saját érdekeiért. de, hogy majd pont ez a majom fogja megmutatni az utat, ez egyszerűen nevetséges. aki elhiszi azt, hogy orbán viktor az ország érdekeit képviseli, az simán hülye. egyébként ezt max. az az 1 millió "diehard" rajongó hiszi csak, akik még mindig egy csettintésre bármikor elmennének szavazni viktorra, de magán a fideszen belül nem hiszi el ezt senki, hogy ők az országért tesznek bármit is. cinikus banda, ők magukért teszik. addig követik viktort, amíg ez az individuális egzisztenciák szintjén megéri számukra. de a gépezet egy bizonyos ponton kártyavárként omolhat össze. viktor tekintélye és politikai ereje még mindig "hegyeket mozgat", de lesz egy pont, amikor már egyszerűen ki fogják röhögni őt az emberek. lesz egy pont, amikor a fideszesek azon fognak versenyezni, hogy ki tudja hamarabb elhagyni a süllyedő hajót, ki tudja hamarabb, jobban, és hihetőbben elhatárolni magát a fidesztől. ez a pont csak idő kérdése, de elkerülhetetlenül bekövetkezik. hogy mikor, nem tudom. lehet, hogy még nagyon hosszú idő (szegény Magyarország!), de így lesz, mert a fideszes "push"-politika túl agresszív, az ország szétrablásában túl mohók, és túl sok ellenséget csinálnak maguknak. az egyszerűen lehetetlen, hogy ez a hihetetlenül erőszakos nyomulás ne termelje ki idővel automatikusan az ellen-reakciót. hatás-ellenhatás. ennyi.
karosszékely 2012.04.12. 18:14:37
Itt most Kaffka Margitra gondol a kedves szerző?
collateral collector (törölt) 2012.04.12. 18:17:43
puffatag 2012.04.12. 18:19:12
collateral collector (törölt) 2012.04.12. 18:36:23
Pontos 2012.04.12. 18:54:30
town 2012.04.12. 18:55:31
"(Nem tér ki arra, vajon fegyverrel kényszerítették-e, hogy ne kapcsoljon tovább, mikor feltűnik a képernyőn Kálmán Olga."
Ha elolvasol 1 könyvet, és nem tetszik és ennek hangot is adsz, senki nem mondja neked, hogy "fegyverrel kényszerítettek hogy megvedd?"
Elmész 1 színházi előadásra, és nem tetszik, ennek hangot is adsz, nem érv hogy "nem kényszerítettek fegyverrel hogy odamenj, és megnézd",
Értelmes ember több helyről tájékozódik. Te is nyilván elolvasod a Bayert, vagy mit tudom én hogy min szoktál felháborodni.
"Ott a távírányító", "nem kényszerített senki hogy megnézd" stb, ezek nem érvek.
Poldi bá 2012.04.12. 20:17:24
tisztakéz · http://netes.8x.hu/ 2012.04.13. 19:32:56
ccactus · http://nivo.blog.hu/ 2012.04.19. 23:24:08
A poszt felvetésére:
"megjegyezném a Nívó szerzőjének, kínosan hallgatott írásában egy sokkal súlyosabb Bauer Tamás-kijelentésről. Az is elhangzott ugyanis a műsorban, hogy a közgazdász határozott véleménye szerint Orbán Viktor egyáltalán nem akar semmilyen IMF-megállapodást, arra játszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökének távozásakor végre hozzáfér a jegybank devizatartalékához és azzal kihúzza a 2014-es választásokig."
Én csak azt nem értem, hogy 2001-ben egyszer már kineveztek egy MNB elnököt, akkor miért nem lógtak meg a devizatartalékkal? Komolyra fordítva: Lehet, hogy Bauer okosabb nálam, de én nem látom a technikáját annak, hogy hogyan lehet "hozzányúlni" a devizatartalékokhoz?
Egyébként nem értem azt sem, hogy miért izmozik a kormány a jegybanktörvény körül az EU-val és az IMF-fel? 2013 márciusban lejár Simor mandátuma, az már csak bő 10 hónap. Utána jöhet a fideszes MNB elnök. Akkor meg miért olyan sarkalatos nekik egy új MNB alelnök kinevezési lehetősége?
Valami más van itt a háttérben?
A bíróságokra visszatérve: Való igaz, hogy Orbánék néhány intézkedése csakugyan súrolja a demokratikusság határait, én is így látom. A tökéletes demokráciának nem így kellene működnie. Ugyanakkor ez a poszt sem hozott az általánosságokon túl egyetlen gyakorlati példát sem arra, hogy vajon milyen perek befolyásolására készülhet a Fidesz? Ha meg nem készül ilyenekre, akkor mi értelme?
Szóval én meggyőzhető vagyok arról, hogy a Fidesznek hátsó szándékai vannak, csak akkor ezt is vezesse le nekem valaki egy konkrét vagy kitalált példán keresztül, és ne csak úgy általánosságban felvázolva az elméleti lehetőséget. Az elméleti lehetőség ugyanis mindig minden kormány esetében megvan/megvolt, nem kell ahhoz kétharmados többség.
@karosszékely: @collateral collector:
Kafka nevét valóban elírtam. Elnézést, ha ezzel bárkinek is bosszúságot okoztam.